Kliknutím na ,,vstoupit" potvrzuji, že mám více než 18 let.

Kde v Evropě mohu legálně pěstovat konopí?

Bez ohledu na to, kde se na světě nacházíte, je velká šance, že někdo ve vašem okolí pěstuje konopí. Je však také pravděpodobné, že zákony týkající se pěstování konopí jsou nejasné a obtížně definovatelné. Platí to zejména ve Spojených státech a Evropě. I když je držení a prodej marihuany v celé Evropě nezákonná, na mnoha místech je také dekriminalizovaná. Kde tedy můžete pěstovat konopí? Mnoho z vás si tuto otázku už určitě položilo. Proto jsme připravili článek, který podrobněji rozebere země v Evropě a jejich legálnost v rámci konopí.

Nizozemsko

Ačkoliv je Holandsko jednou z nejprogresivnějších zemí v Evropě, pokud jde o politiku v oblasti konopí, rostlina stále není zcela legální. Z technického hlediska je stále nezákonné si tu pěstovat své rostliny. Pokud však vypěstujete pět nebo méně rostlin, vláda nebude považovat váš případ jako profesionální obchodování. Vláda zváží, že pěstování je určeno pro osobní použití, a bude tak s trestným činem zacházet podobně jako s vlastnictvím malého množství marihuany. S největší pravděpodobností, pokud se dostanete do problémů, budete muset zastavit své pěstitelské aktivity a svých rostlin se vzdát. Pravděpodobně nebudete stíhání a nebudete muset čelit žádným právním následkům.

I když toho asi hodně o zákonech v Nizozemsku nevíte, pravděpodobně jste již slyšeli o jejich coffee shopech. V těchto zařízeních se konopí prodával a konzumoval od 70. let. Ačkoliv podle nizozemských právních předpisů může mít osobní držení a prodej konopí za následek uvěznění, většina kaváren je tolerována, pokud se řídí přísnými kritérii zveřejněnými ve směrnici prokurátora. Celkově je pěstování konopí v Holandsku technicky nezákonné. Pokud však pěstujete méně než pět rostlin, pravděpodobně nebudete čelit právním následkům.

Ukrajina

Jako přední výrobce konopí má Ukrajina velmi pokrokové zákony, pokud jde o pěstování a vlastnictví konopí. Pokud se dá dokázat, že neexistuje žádný úmysl produkt prodat, bude osoba, která je přistižena při pěstování až deseti rostlin konopí, čelit administrativnímu přestupku a může být potrestána pokutou. I když rostliny konopí budou odňaty vládou, po odsouzení nebudou následovat žádné další právní důsledky. Tyto zákony dělají z Ukrajiny atraktivní krajinu pro nezávislých pěstitelů konopí. A skutečnost, že limit je nastaven až do deset rostlin umožnuje jednotlivcům uspokojit potřeby i těch nejnáročnějších kuřáků. Pokud neprodáte žádnou vaši vypěstovanou úrodu, nemusíte se ničeho obávat.

Česká republika

Před několika lety Česká republika ratifikovala zákony, které omezily pěstování a držení konopí pro osobní použití pouze na občanský trestný čin. Pokud vás přichytí při pěstování až pěti rostlin nebo máte u sebe až do deseti gramů marihuany, potrestá vás pouze pokutou do 15 000 Kč (okolo 590 EUR). Pokuty jsou však zřídka tak vysoké. Jelikož v České republice je konopí snadno dostupné, vláda přijala tato pravidla, aby orgány činné v trestním řízení mohly zaměřit svou pozornost na vážnějších dealerů a obchodníků s drogami. Jednotliví domácí pěstitelé tak mohou konopí pěstovat na rekreační účely s velmi malým rizikem. A nízké pokuty, jakož i limit 5 rostlin znamenají, že každý může plně pokrýt své osobní potřeby, aniž by se musel po odsouzení obávat finanční nestability nebo uvěznění. Tento model se zatím ukázal jako dost efektivní. Pěstování je povoleno však pouze na registrované odrůdy technického konopí do 0,3% THC hmotnosti suché rostliny a plochy nad 100 m2 je nutné předem ohlásit. Výjimku tvoří licencovaní pěstitelé.

Itálie

Italský nejvyšší soud způsobil na konci roku 2019 pořádný rozruch, když prohlásil, že je legální pěstovat malá množství konopí pro vlastní potřebu. Soud stále nevyhlásil, kolik rostlin by měl mít každý jednotlivec aby se nedopustil přestupku. Pěstování lékařské marihuany je však v Itálii s určitými omezeními legálně.

Španělsko

Ve Španělsku zákon říká, že pěstování konopí je nezákonné za účelem prodeje. Neříká však, zda je nezákonné pěstovat pro osobní potřebu, co dělá zákon nejednoznačným. To znamená, že je na každém soudci posoudit, zda jednotlivec porušil zákon. V roce 2014 došlo k dekriminalizaci osobního použití marihuany na soukromém majetku. Tato dekriminalizace vedla k nárůstu sociálních klubů se zaměřením na konopí. Tyto kluby jsou podobné kavárnám v Nizozemsku.

Belgie

Zákony týkající se konopí v Belgii jsou poměrně jasné. Jakýkoli produkt, který obsahuje THC, je nezákonný. Každý obyvatel však může ve svém bydlišti pěstovat jednu rostlinu konopí bez jakýchkoli právních následků. Vláda je schopna stíhat každého, kdo má velké množství marihuany nebo pěstuje více než jednu rostlinu. Ve městě Antverpy však mohou být jednotlivci za držení konopí pokutováni a to bez ohledu na množství.

Malta

Zákony o konopí na Maltě jsou dost zajímavé a občas si odporují. Vlastnictví konopí je nezákonné a může mít za následek zatčení. Pokud ale máte u sebe jen malé množství, můžete vyváznout pouze s pokutou. Lidé, který zákon poruší opakování musí vstoupit do rehabilitačních programů. Navzdory těmto přísným pravidlům však mohou obyvatelé Malty na svém pozemku pěstovat jednu rostlinu konopí bez právních následků. Na výnosu a velikosti rostliny zde nezáleží, pokud je to jen jedna rastlina.Ak si vypěstujete dvě, i když jsou rostliny malé, hrozí vám povinen trest odnětí svobody v trvání nejméně šest měsíců. Tyto podivné zákony jsou často předmětem kritiky, ale zdá se, že tak brzy se nezmění.

Arménie

Arménie má velmi přísné zákony při vlastnictví a pěstování konopí. Lidem chycením s konopím mohou hrozit dlouhé tresty odnětí svobody. Nicméně existují druhy konopí, které rostou v Arménii přirozeně. I když vláda vyvinula úsilí na vyhubení rostliny, ve volné přírodě stále roste. To znamená, že pokud byste konopí pěstovali venku, je velmi obtížné spojit rostliny s jednotlivými pěstiteli.

Rakousko

I když je v Rakousku vlastnictví konopí stále nelegální, zákony země jsou poměrně progresivní a tolerantní. Vláda se nedávno posunula od trestání pachatelů k tomu, aby jim místo toho pomohla. Už více nestíhají lidí, kteří vlastní malá množství, pokud pachatel spolupracuje s úřadem veřejného zdravotnictví na hledání řešení pro každého jednotlivce. Rostliny marihuany však většinou nepřekročí tuto hranici, dokud nejsou ve fázi kvetení. V Rakousku je tedy pěstování konopí legálně, pokud má méně než 0,3% THC. Tím pádem můžete pěstovat průmyslové konopí a CBD rostliny. Pokud máte méně než dvacet gramů THC, považuje se, že ji máte na osobní použití.

Velká Británie

Ve Velké Británii je nezákonné pěstovat, vlastnit, prodávat nebo distribuovat konopí. Pokud vás chytí s konopím, hrozí vám obrovská pokuta a až pětileté vězení. Pokud vás chytí s méně než jedním gramem, policie vám může dát na místě pokutu nebo vás varovat. Lékařská marihuana je však ve Velké Británii legální. To platí pro Anglii, Skotsko a Wales.

Francie

Pokud jde o pěstování a vlastnictví konopí, Francie má poměrně přísné zákony. Ve své zemi nemají ani jen lékařský program marihuany. Zákony ve Francii také nedělají rozdíl mezi držením pro účely obchodování a osobním použitím.

Pokud jde o pěstování rostlin konopí, je to stále nelegální. Pokud člověka přichytí při pěstování konopí, může mu hrozit odnětí svobody až na 20 let. Také je možné, že zaplatíte ohromně vysokou pokutu až do výše 7,5 milionu EUR. I když pěstitel pěstuje konopí pouze pro lékařské nebo osobní účely, stále se dopouští trestného činu. Ve Francii však můžete koupit a vlastnit konopné semínka. Pěstování je ale stále nezákonné.

Německo

I když v Německu existuje program na marihuanu určenou pro lékařské účely, pěstování a vlastnictví konopí pro vlastní potřebu je stále nezákonné. Německé úřady mají tendenci využívat u pachatelů konopí přístup léčby před trestem. To znamená, že pachatel může obvykle vyhnout odnětí svobody, pokud souhlasí s léčením. Stále však můžete strávit až pět let ve vězení, pokud vás přichytí při pěstování konopí. Je zajímavé, že Německo je jedinou zemí v Evropské unii, kde je vlastnictví konopných semen nezákonné.

Slovensko

Pěstování konopí seté je na Slovensku povoleno od roku 2009. Obsah THC však nemůže překročit 0,2 procenta. Je však třeba uvědomit příslušný úřad, co se bude s úrodou dít a splnit dalších mnoho náležitostí. Při pěstování konopí nad 0,2% THC vám ale hrozí pořádně vysoký trest odnětí svobody.

Závěr

Právní situace kolem konopí v Evropě je celkově stále velmi pochmurná, protože mnoho zemí stále pronásleduje jednotlivých uživatelů marihuany, kteří se snaží bylinu pěstovat pouze v soukromí, zatímco v USA, Kanadě nebo Uruguayi, si lidé užívají svou nově objevenou svobodu. Nicméně výše uvedené země a pokroky dosažené na celém světě vzbuzují novou naději v každého nadšence konopí toužícího po rozjetí vlastního růstu. To znamená, že dokud nebude konopí v Evropě obecně legalizován, je dobré vědět, jaké důsledky může jejich pěstování nebo užívání mít.

Více se dočtete ZDE.

RECENZE

 • František S.

  Produkty došli překvapivě rychle

 • Marie K.

  Bonbony mají super chuť, hlavně ty zelené :P

 • Petr L.

  S kámošema jsme objednali jungle berry. Dobrý chill, když koukáme fotbal.

 • Martin V.

  Ten olej je fakt super. Zkusil jsem už i jiné značky, ale tenhle mi chutnal asi nejvíce.

 • Klára P.

  Jednoznačně doporučuji.

 • Josef K.

  Férové ceny a kvalita produktů

 • Lenka N.

  Jsem spokojená jak s cenou tak i s produktem. Doporučuji všemi deseti :)

 • Pavel S.

  Gorilla glue mi pomáhá lépe usnout.